11 Doğal Besin İle Saç Dökülmesini Önleyin

Saç dökülmesi için uygulanabilecek doğal yöntemler arasında jojoba yağı, hindistan cevizi sütü, aloe vera, horoz ibiği bitkisi, soğan suyu, yumurtanın akı, acı biber, yeşil çay, zeytinyağı, limon suyu ve E vitamini yağı bulunur. Saç dökülmesinin şiddetini azaltmak ya da doğru koşullar altında tam manasıyla bu durumu tersine çevirmek için yararlanabileceğiniz etkili doğal yöntemler vardır.  Saç dökülmesini önleyen 11 etkili doğal yöntem şunlardır;

Jojoba Yağı

Jojoba yağının, cilt ve sebum olarak bilinen kafa derisi tarafından üretilen doğal mumsu maddeyle oldukça yakın olan ilişkili bir kimyasal yapıya sahip olduğu bilinir. Doğal nem için gerekli olmakla birlikte birçok durumda aşırı üretim, saç foliküllerinin tıkanmasına, enfeksiyonlara ve daha sonra ise saçların uzaması için gereken kritik besinlerin foliküllere ulaşamayarak aç kalmasına neden olur. Jojoba yağı, mükemmel bir nemlendirici görevi görür ve doğal sebum üretimini azaltır. Bu nedenle saç dökülmesi için birçok doğal tedavi ya da formülasyonlarında jojoba yağı bulunur.

Aloe Vera

Aloe Vera, saçların uzaması için elverişli bir ortamın geliştirilmesine yardımcı olan bir başka büyük nemlendirici ajandır. Ayrıca saç foliküllerini tıkayan ve saç uzamasını engelleyebilen fazla sebumu gidermeye de yardımcı olur. Aloe Vera içeren bir temizlik şampuanı kullanmayı deneyebilir ya da doğrudan bitkinin jelini kafa derisine masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Soğan Suyu

Soğan suyu, son 20 yılda saç dökülmesi yönetimindeki en şaşırtıcı ve heyecan verici keşiflerden biri olabilir. Soğan suyu kullanılarak yapılan bir araştırma, 6 haftalık bir süre boyunca saç derisine gün içerisinde 2 defa uygulama yapan çalışmadaki katılımcıların büyük bir alt kümesinde saçların yeniden uzamasıyla sonuçlandığını buldu.

Soğanın kafa derisindeki kan dolaşımını tam manasıyla iyileştirmeye yardımcı olan kıl foliküllerinin enfeksiyonlarını hızlıca giderebilen antibakteriyel özellikler uyguladığı ve ayrıca artan saç teline katkıda bulunan kolajen sentezini teşvik eden zengin bir kükürt kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Bunu evde deneyebilir ve bu mucizevi suyun farkını görebilirsiniz. Sadece soğan suyunu günde 2 defa kafa derinize masaj yaparak yedirin, ortalama 15 ile 20 dakika kadar kafa derinizde bekletin ve ardından ılık bir suyla yıkayın. Bu uygulama düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde kısa sürede etkisini gösterecektir.

Acı Biber

Acı biber, büyük kan akışına yol açar. Acı biber içeren bir yemek yedikten sonra hızlıca terlemenin nedeni de budur. Bu durum, acı biberin saç derisine uygulanmasının arkasındaki temel neden olarak bilinir. Çünkü kan akışı arttığından dolayı bu durum son derece önemlidir. Buna ek olarak, kırmızı biber, insülin benzeri büyüme faktörü olarak bilinen bir bileşiğin ya da saç uzaması üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olan IGF-I’nin üretimini uyardığı da bilinmektedir. Stres gibi düşük IGF-I yoğunluğu ile ilişkili durumlar da saç dökülmesi ile güçlü bir şekilde ilişkili içerisindedir.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi yağı, nemlendirme özellikleri ile iyi bilinmesine rağmen, Hindistan cevizi sütü, yağa göre birkaç avantaja daha sahiptir. Birincisi, hindistan cevizi sütü çok az miktarda yağ içerir. Ancak buna ek olarak Hindistan cevizi sütü, saç uzamasına katkıda bulunan bir dizi vitamin, mineral ve protein de içerisinde barındırır. Bu proteinleri, yeni saçların sentezine verdiği için yağın kafa derisini nemlendirdiği ve sağlıklı saç folikülleri ortamının sağlanmasına da yardımcı olduğu için onu ideal ve hatta hindistan cevizi yağından daha üstün yapar.

Yeşil Çay

Yeşil çay, günlük tüketim için sağlıklı bir içecektir. Bununla beraber saç uzamasını olumlu bir şekilde teşvik etmek için de rahatlıkla kullanılabilir. Yeşil çay, saç köklerinin uyarılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda yeni saç tellerinin aktif olarak üretildiği bir aşama olan saç uzamasının anajen fazını da desteklediği bilinir. Saç dökülme sorunu olan kişiler, haftada 2 defa yeşil çay uygulaması yapabilirler.

Limon Suyu

Limon suyu, potansiyel saç dökülmesi sorunu için kullanabileceğiniz çoklu kullanımları olan geleneksel bir ev ilacıdır. Limonların güçlü olan büzücü özellikleri, gözenek ya da folikül boyutunu azaltır ve yüksek sebum üretim koşullarıyla uğraşmak amacıyla ideal bileşikler taşır. Bu kıl köklerinin sebum çıkışını azaltmak, kepek ya da besin alımını önleyebilen tıkanıklıkların tedavisine de yardımcı olur.

Limonların ayrıca gözenekleri temizleyen iyi bir eksfoliye edici ajanlar olan alfahidroksi asitler içerdiği ve nemlendirici ajanlarla birlikte kullanıldığında aktif bir saç uzama ortamını teşvik edebileceği düşünülmektedir.

Yumurta Beyazı

Kolajene ek olarak saç, cilt ve tırnaklarda da bulunan bir başka önemli yapısal protein de keratindir. Saç, tırnak ve cilt, ortalama %70 keratinden oluşur. Yumurtalar, saç uzamasını desteklemeye yardımcı olabilecek mükemmel bir protein olan keratin kaynağıdır. Uygulama için yumurta akı ve biraz zeytinyağı karıştırılmalıdır. Şampuan ile saçlar yıkadıktan sonra saç derisine bu karışım uygulanır. Kafa derisinde ortalama 10 ile 15 dakika kadar bekletilir, sonra ılık suyla durulanır ve nemlendirici bir saç kremi uygulanır. Bu karışım, haftada en 2 defa yapılmalıdır ve 12 hafta sonra saçlarda iyileşme olduğu rahatlıkla görülecektir.

E Vitamini Yağı

E vitamini yağının, cilde ve saç derisine uygulanması binlerce yıldır yapılan bir uygulamadır. Çünkü birçok insan, bu vitamin kaynağını kullandıktan hemen sonra saçlarda harika iyileşmeler olduğunu görmüşlerdir. E vitamini yağı, saç derisi, foliküllere oksidatif ile enflamatuar hasarı ciddi oranda azaltabilen ve ayrıca güneş hasarını da yok eden zengin bir antioksidan kaynağı olarak bilinir. Tüm bunlara ek olarak, E vitamini yağı, saç uzamasına önemli bir düzeyde katkıda bulunabilen saç derisinin oksijenlenmesini iyileştirmeye de yardımcı olur. Büyük nemlendirme özelliklerinden biri de bölünmüş uçları ve kepeği tedavi etmesidir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, saç dökülmesini yönetmek söz konusu olduğunda ilk akla gelen besindir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde birçok insan bu amaç için bu yağdan faydalanmamaktadır. Zaten zeytinyağının mükemmel bir nemlendirici olduğu biliniyor ancak birçok insanın bilmediği özellik bu yağın, özellikle de erkeklerde saç dökülmesinin en güçlü nedenlerinden biri olan DHT olarak bilinen erkek hormonunu kısa sürede inhibe edebilmesidir. Erkekler genel olarak, erkek tipi kellik olarak bilinen saç derisi üzerindeki yüksek DHT’nin etkilerinden muzdarip olsa da şaşırtıcı bir şekilde çok sayıda kadın da bu hormondan problem yaşar ve zeytinyağı, kadınlarda da etkili bir şekilde işlev görür.

Horoz İbiği Çiçeği

Horoz ibiği çiçeği ya da yabani kadife çiçeğinin yaprakları, saç foliküllerinin incelmesine karşı saçları güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Horoz ibiği çiçeğinin öz suyunu elde edebilmek için bir mikser ya da meyve sıkacağı kullanılabilir. Bu doğal yöntem, her gün taze bir şekilde tekrardan hazırlanmalıdır. Çünkü bu bitki, sulandıktan sonra saçlara uygulanmazsa tedavi edici etkileri tam manasıyla ortadan kalkar. Horoz ibiği bitkisinin sıvısı, kafa derisine ve saçlara, durulamadan önce uygulanmalıdır. 45 dakika ile 1 saat kadar sıcak su ile masaj yapılarak yedirilmelidir. Bu bitki, dökülmeyi engellemekle kalmaz aynı zaman saçların doğal olarak yumuşamasına ve parlaklık kazanmasına da yardım eder.

Open chat