Saç Derisinde Oluşan Yaralara Bitkisel Çözüm

Saç derisinde oluşana yaralar, kafa derisindeki az yağlı bezlerin bir sonucudur. Bu durumda ciltte gerekli miktarda doğal yağ üretilemez. Saç derisinde oluşan yaraların nedenleri genel olarak şunlardır; 

 • Çok fazla kimyasal madde içeren sert şampuanların uzun bir süre kullanımı,
 • Özellikle de malassezia ismi verilen mantarlarının neden olduğu mantar enfeksiyonları,
 • Uygun olmayan beslenme sebebiyle meydana gelebilen besin eksikliği,
 • Aşırı düzeyde hava koşullarına maruz kalma,
 • Şekillendirici ürünlerin aşırı kullanımı,
 • Sağlıksız güzellik alışkanlıkları, yağ eksikliği ve bakım tedavileri de dahil saç bakımının ihmal edilmesi. 

Saç derisindeki yaraları tedavi etmenin ilk adımı altta yatan nedeni bulmaktır. Ayrıca bu yaralar bitkisel yöntemlerle de giderilebilir. Sıklıkla tercih edilen saç derisinde oluşan yaralara bitkisel çözüm yolları şunlardır;

Çay Ağacı Yağı

Yaralar, bir mantar enfeksiyonundan dolayı kaynaklanıyorsa güçlü bir antifungal ajan olarak bilinen çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bitkisel yağ, tıkanmış olan gözenekleri açar ve doğal yağ üretimini de düzenlemeye yardımcı olur. Bunun için kullandığınız şampuanınıza 4-5 damla çay ağacı yağı ekleyerek iyice karıştırın. Elde edilecek olan karışımla beraber saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçınızı haftada 2 defa bu bitkisel yağ içeren şampuanla yıkamanızı öneririz. 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antimikrobiyal özellikler gösterir. Ayrıca saç derisinin pH’ını dengeler. Bu durum ise yağ bezlerinin normal işleyişini geri kazanmaya yardımcı olur ve yara olan saç derisinden anında rahatlama sağlayabilir. Bunun için elma sirkesini suyla seyreltin ve saç derisine pamuklu bir bez yardımıyla bu karışımı uygulayın. Saç derinize parmaklarınızla 2-3 dakika masaj yapın. Karışımı yaklaşık 10 dakika kadar saç derinizde bekletin ve sonra soğuk suyla durulayın. Bunu haftada en fazla 2 defa yapabilirsiniz.

Not: Saç derinizde kullanmadan önce elma sirkesini mutlaka seyreltin. Karışıma biraz bal da ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı 

Hindistan cevizi yağı, doğal bir nemlendirici, yumuşatıcı olarak bilinir ve olası cilt problemlerini tedavi etmek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu doğal yağ, saç derisindeki yaraları azaltmaya ve hızlıca nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağını hafifçe ısıtın. Buna çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz. Yağı, saç derinize uygulayın ve 5-7 dakika masaj yaparak yedirin. Saçınızı yıkamadan önce en az 1 saat kadar saç derinizde bekletin.  

Limon Suyu 

Limon suyu, saç derinizin pH’ını dengelemeye yardımcı olabilecek zengin bir sitrik asit kaynağıdır. Bu özellik, saç derisindeki yaraları azaltmaya yardımcı olur. 

Not: Limon suyuna alerjiniz varsa cildinizde batma hissine neden olabilir. Bu nedenle, bu çözümü denemeden önce dikkat etmelisiniz.

Soğan Suyu

Soğan, saç derinizdeki yaraları azaltabilen fitokimyasallar açısından zengindir. Soğan suyunun topikal uygulaması, sorunlu cildi ortadan kaldırır ve ayrıca, kepeği de azaltır. Soğanı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Bu suya bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, kafa derisine pamuklu bir topla uygulayın ve 15-30 dakika bekletin. Saçınızı normal şampuanınızla yıkayın.

Aloe Vera 

Yapılan klinik çalışmalar, aloe veranın, saç derinizi amino asitler, şekerler, vitaminler ve yağ asitleri ile besleyebildiğini göstermektedir. Bu önemli bitki ayrıca, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir ve herhangi bir enfeksiyonu ortadan kaldırır. 

Yoğurt

Yoğurt, saç derisindeki yaraları tedavi eder ve cilt bariyerini düzeltmeye yardımcı olan lactobacillus paracasei içerir. Yoğurt, yaraların ve kepeğin giderilmesine de yardımcı olur. Yoğurdu doğrudan saç derinize uygulayabilirsiniz. 

Kabartma Tozu

Kabartma tozu, antifungal bir ajandır. Saç derisinde yaraya neden olabilecek herhangi bir enfeksiyonla da savaşmaya yardımcı olabilir.

E Vitamini Yağı

E vitamini yağı, saç derinizi nemlendirir ve antioksidan olduğu için serbest radikal hasarından korur. Bu özellik, kafa derisindeki yara sorununu çözmeye yardımcı olur.

Not: Bu doğal yöntemi, sadece doktorunuza danıştıktan sonra kullanın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, epidermiste çok yüksek bir lipit penetrasyonuna sahiptir. Bu özellik, yaralı bir kafa derisini beslemeye ve kepeği ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Saçları doğal olarak nemlendirir.

Yaralı saç derisinin neden olduğu tahrişi biraz daha dikkat ederek tedavi edebilirsiniz. Bu bitkisel ilaçları takip etmenin yanı sıra cildinizi ve saçınızı içeriden nemlendirmek için bol miktarda su içmek de çok önemlidir. Doğal ilaçlar ile tedavi seçeneklerini uygulamanın yanı sıra saç derisini sürekli nemli tutmalısınız. Saç derisinin kurumasını önlemenin de birkaç yolu vardır. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Saç derinizin kuruluğunu arttırarak yaralara neden olabileceğinden dolayı kimyasal olarak formüle edilmiş güçlü şampuanlar ve saç kremlerini kullanmaktan kaçının.
 • Saçlarınızı ve saç derinizi sık sık şampuanlamaktan kaçının. Çünkü bu durum, saç derinizi doğal yağlardan arındırır ve saçları, ciddi oranda kurutur. 
 • Saçınızı kurutmak için fön makinesi ve yüksek ısıveren aletleri kullanmaktan kaçının. Çünkü bu ürünler, saç derinizin kuruluğunu arttırabilir.
 • Kan dolaşımını artırmak ve kafa derinizin doğal nem dengesini korumak için kafa derinize düzenli olarak bitkisel yağlar sürün.
 • Diyetinize fındık, yumurta, deniz ürünleri, tavuk, ıspanak, süt ürünleri, soya fasulyesi, kanola yağı, papaya, portakal ve yeşil yapraklı sebzeleri ekleyin. Bu besinler, sağlıklı bir saç derisi için gerekli olan çinko, demir, vitaminler ve omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengindirler. Saç derinizdeki kuruluk ve ardından yaraların oluşması besin eksikliğinin bir sonucuysa bu durumda doktora danışmak yardımcı olacaktır.

Yaralı bir saç derisi ile uğraşmak rahatsız edici olabilir. Ancak bu durum, kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Çoğu durumda, saç bakım rejiminizi veya ürünlerinizi değiştirmek sorunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Yukarıda listelenen doğal tedavi yöntemleri, bu sürecin hızlandırılmasına yardımcı olacaktır. Bu doğal yöntemler 2 ya da 3 hafta boyunca sonuç göstermezse kafa derisinde yaraların çıkmasına neden olan altta yatan herhangi bir sağlık problemini saptamak için doktorunuza danışmalısınız.

Open chat