Sağlıklı Saçlar için 16 Etkili Saç Bakım Önerisi

Gür, kalın saçlar hemen hemen her insanın hayalidir. Ancak çevresel kirlilik ile şekillendirme araçlarının ve renklendiricilerin sürekli olarak kullanımı saçlara ciddi zarar verir, zayıf, ince ve kuru bir hale getirir. Bu ayrıca, saçların kırılmasına da neden olabilir. Bu gibi sorunların meydana gelmemesi için bazı önemli hususlar vardır.  Sağlıklı saçlar için 17 etkili yöntem şunlardır;

1-) Saçınızı Koruyun

Saçınızı sürekli, güneşten, rüzgârdan ve yağmurdan koruyun. Aşırı güneşe, sıcağa ve kirliliğe maruz kalmak hali hazırda var olan saç sıkıntılarına katkıda bulunur. Bunlar kir birikmesine, saç telleri ile derisinin kurumasına ve kafa derisindeki enfeksiyonlara karşı artan duyarlılığa neden olabilir. Saçınızı bir şemsiye ya da şapka ile kapatın.

2-) Islak Saçlara Karşı Dikkatli Olun

Islak saç, çok kırılgandır ve kolay bir şekilde kırılabilir. Saçlar ıslak olduğu zaman saç telleri ve kökleri hasar almaya daha yatkındır. Bu yüzden şampuanlama esnasında çok sert olmayın. Ayrıca, duştan hemen sonra saçları taramaktan kaçının.

3-) Düzenli Koşullandırma

Her saç yıkamadan sonra bir nemlendirici saç kremi kullanın. Bu adımı kaçırmak saçınızın zayıf olmasına neden olabilir.

4-) Doğru Yolu Koşullandırın

Saç kremleri, saçlardaki nem içeriğini kapatacak şekilde formüle edilmiştir. Kafa derisi için değildir. Bu yüzden saç kremlerini, saç derinize yaklaşık 2 cm uzağa sürün. Saç derisinde çok fazla saç kremi birikmesi, kıl köklerini aşırı düzeyde yağlı bir hale getirir.

5-) Aynı Şampuan ve Saç Kremini Kullanın

Benzer bir formülasyona sahip oldukları için aynı çizgiden bir şampuan ve saç kremi seçin. Bunlar belirli bir saç tipi ve belirli bir amaç için yapılır.

6-) Saçlara Isı Uygulamayın 

Saçlarınızda ısı kullanmaktan kaçının. Isı, saçınızdaki nem içeriğini soyarak atar, kuru ve kıvırcık hale getirir. Aşırı kullanıldığında ise saçı yakabilir.

7-) Sıkı Saç Tokalarından Kaçının

Süper sıkı saç tokaları kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, etraflarında bez bulunan tokaları seçin. Sıkı saç tokaları, saçlarınızı geri çekme eğilimindedir, bu durum da sürtünmeyi arttırır ve kırılmaya sebep olur.

8 -) Saten Yastık Kılıfları Seçin

Saten yastık kılıflarında yatmanın sürtünme sebebiyle saç kırılmasını ciddi oranda azaldığı bilinir. Pamuk etkenli olan diğer malzemeler de saçlara karşı daha sık sürtünmeye sebebiyet verdikleri için mümkün mertebe tercih edilmemelidir.

9-) Saçları Dikkatli Bir Şekilde Kurulayın

Saçınızı dikkatli bir şekilde kurulayın. Bir havluyla kuvvetli olacak şekilde durulamayın. Saçları hızlı bir şekilde kurutabilirsiniz. Fakat düşen ya da kırılan saç miktarı da buna paralel olarak 2 katına çıkar.

10-) Saç Derisini Sık Sık Yağlayın

Saçınızı olabildiğince bitkisel yağlarla, sık bir şekilde yağlayın ve yağdan kurtulmak için hafif bir şampuan kullanın. Saç derisini yağlamak saçlarınız için iyidir. Ancak aşırıya kaçmayın. Yağ masajı ekstra parlak ve yumuşak bir saç için en eski çözümdür. Bu aynı zamanda sağlıklı saçlar için en iyi ev ilacı olarak da bilinir. Bunun için zeytinyağı, hindistancevizi yağı ya da badem yağı kullanabilirsiniz. Yağı hafifçe ısıtın ve kafa derinize iyice masaj yaparak yedirin. Saçınızı yıkamadan önce 1 saat kadar kafanızda bekletin. Daha iyi bir şartlandırma için 1 gece saçlarınızda bırakabilirsiniz.

11-) Uygun Saç Maskeleri Kullanın

Saçınıza uygun saç maskeleri kullanın. Saç ihtiyaçları, saç tipinize ve sorunlarınıza göre değişir. Doğru maskeleri kullanmanız gerekir, aksi takdirde sorununuz ağırlaştırabilir.

12-) Arındırıcı Şampuanı Ayda Bir Defa Kullanın

Ayda bir defa berraklaştırıcı bir şampuan kullanmak iyi bir fikirdir. Bu durum, şampuan ve saç kremlerinin etkinliğini kaybetme eğilimi nedeniyle yağ birikmesi sorununu ortadan kaldırır.

13-) Saçlarınızı Doğru Bir Şekilde Tarayın

Tarama, saçların parlaklığını yüksek oranda arttırmanın önemli bir yoludur. Kafa derisinde bulunan doğal yağları da saçların uzunluğuna göre yayar. Ancak bu durumu abartmayın. Daha fazla kırılmaya sebep oldukları için kesinlikle plastik taraklar kullanmayın.

14-) Sağlıklı Beslenin

Kaliteli beslenmek, saç sağlığını ciddi oranda etkiler. Ne kadar sağlıklı beslenilirse saçlar da o kadar iyi görünür. Vitaminler, demir ve proteinler gibi bazı besinler, saç uzaması ve sağlığı için son derece gereklidir. 

15-) Çok Fazla Ürün Kullanmayın

Saçlarınız için aşırı düzeyde farklı ürünler kullanmaktan kesinlikle kaçının. Kullanmanız gerekebilecek şampuan, saç kremi ve serum gibi bazı ürünler olsa da, şişelenmiş saç ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

Kimyasalların Aşırı Kullanılmasından Kaçının

Kimyasal şampuanların ve saç kremlerinin aşırı kullanımı, saçları donuk ve kuru bırakabilir. Bu nedenle, doğal olarak elde edilen yağlar ya da bitkisel ürünler kullanmak daha iyi bir çözüm olacaktır.

Kepek ve Kalıntı Oluşumundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

  • Limon Suyu + Zeytinyağı: Limon suyu ve zeytinyağı karışımı kepeklerin giderilmesine yardımcı olur ve kafa derisindeki kaşıntılı hisleri azaltır.
  • Karbonat: Macun yapmak için kabartma tozunu suyla karıştırın. Saç derisine masaj yapın ve birikintiyi kolayca çıkarmak için hafif bir şampuanla saçlarını yıkayın. Kabartma tozu antifungal özelliklere sahiptir. Bunlar kepekleri gidermede yardımcı olabilir.
  • Bal + Muz: Bir miktar bal ve olgun muz macunu saçınızı yumuşatır.
  • Sade Yoğurt: Sade bir yoğurt maskesi, saçı yumuşatır ve parlak bir görünüm sağlar.
  • Ebegümeci Bitkisi: Ebegümeci yaprağı ezmesini ya da tozunu suyla karıştırın. Bu maske, saç uzamasına yardımcı olabilir.
  • Kına: Kına yaygın olarak saç boyası olarak kullanılır. Ancak bu madde, saç uzamasına da yardımcı olur.

Ev Yapımı Şampuanlar, Saç Kremleri ve Durulamalar

1. Kepek Giderme Şampuanı

1/4 bardak damıtılmış su, 1/4 bardak sıvı kastilya sabunu, 1/2 çay kaşığı hafif bitkisel yağ ya da jojoba yağı, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 3 yemek kaşığı elma suyu ve 6 ince öğütülmüş karanfili bir karıştırıcıda karıştırın ve normal şampuanınızı kullandığınız gibi kullanın. Fazlalığı bir dağıtıcıda saklayın. Arta kalanları soğutun ve 3 günden fazla saklamayın.

2. Parlatıcı Şampuan

1/4 bardak damıtılmış su, 1/4 bardak sıvı kastilya sabunu, 2 yemek kaşığı kuru biberiye, 2 yemek kaşığı tatlı badem yağı ve 1/4 bardak limon yağını toplayın. İlk olarak, biberiye ve damıtılmış suyu kaynatın. Yaprakları süzün. Buna, kalan malzemeleri ekleyin ve saklayın.

3. Güçlendirici Saç Kremi

Bunun için 4 yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağı ve 2 yemek kaşığı saf bal gerekir. Her iki malzemeyi birlikte kaynar suya yerleştirerek eritin. Karışımı, yıkanmış olan saça uygulayın ve 20 dakika boyunca bir havluya sarın.

4. Stil Ayarı Saç Kremi

Topak kalmayacak şekilde 1 çay kaşığı aloe vera jelini, bir miktar su ile karıştırın. Saçınızı bu karışımla durulayın.

5. Parlatıcı Maske

4 çay kaşığı su, 2 çay kaşığı elma sirkesi ve 3 damla limon yağını homojenik olacak bir şekilde karıştırın. Saçınızı şampuanladıktan ve düzelttikten sonra son durulama olarak bu maskeyi kullanın. Bu maskeyi düzenli olarak kullandıktan sonra saçların doğal bir şekilde parladığını göreceksiniz.

5. Besleyici Maske

Bir kâsenin içerisinde 1 bardak su ile 1 çorba kaşığı karbonat dökerek iyice karıştırın. Elde edilen macunu, kafa derinize masaj yaparak iyice yedirin. Ilık su ya da soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Open chat