Seyrek Saçları Gürleştirmek İçin Yapmanız Gerekenler

Saçlar, genel olarak güzelliğin ana rolünü üstlenir. Saçların bakımlı ve sağlıklı olması, parlak görünmesi, gür ve şekillendirilmiş olması gibi birçok unsur, saçlara yeteri oranda özen gösterildiğini gösterir. Yaşam tarzı bozuklukları, çevresel faktörler, yoğun yaşanılan stres, kalıtımsal durumlar ve hormonal problemler gibi bazı sebeplerden dolayı dökülebilen saçlar, hem kadınlar hem de erkekler için son derece sıkıntılı bir durumdur. 

Saç dökülmesi sorunu, kısa bir zaman içinde saçların çok daha seyrek bir hale gelmesine neden olarak insanların genel görünümünü de etkiler. Saç dökülmeleri, sinir bozucu bir kellik düzeyine gelmeden önce yapmanız gereken bazı yöntemler vardır. Seyrek saçları gürleştirmek için yapmanız gerekenleri listelemeden önce bazı hususlara da dikkat etmelisiniz. Bu hususlar genel olarak şunlardır;

 • Fön makineleri, maşalar ya da yüksek ısı veren düzleştirici cihazlar gibi saç şekillendirici aletlerin kullanımını büyük oranda azaltmalısınız. 
 • Saçlarınızda meydana gelebilecek kırıkları ortadan kaldırmak ve kırıkların oluşumlarını önlemek için saçlarınızı ıslak bir haldeyken değil de kuru durumdayken tarayın. 
 • Saç gürleştirme amacıyla uyguladığınız şampuanları ve saç kremlerini belirli süreler içerisinde mutlaka değiştirin. Bir saç ürününün daimi olarak kullandığınız zaman saçlarınız bu ürünlere bağışıklık gösterebileceği için kullandığınız ürünün etkisi ciddi oranda azalacaktır.

Şimdi seyrek saçları gürleştirmek için yapmanız gerekenleri yakından inceleyelim;

Saç Derinize Masaj Yapın

Saç derinize masaj yapmak, kafanızdaki kan dolaşımını büyük oranda iyileştirir ve saç köklerinin aktivitesini de uyarır. Daha fazla saç folikülleri aktif bir hale geldiği zaman saçlar gürleşmeye başlar ve çok daha uzun görünür. İşte bunu yapmanın 2 farkı yolu vardır. Bunlar; saç derinize bitkisel bir yağla masaj ya da birçok uzman tarafından önerilen tersine çevirme yöntemini uygulamaktır.

Bitkisel Yağ ile Masaj Tarifi:

 • Nane, çay ağacı ya da limon yağlarından herhangi birini hazırlayın. 
 • Hazırladığınız bitkisel yağı bir kapta ısıtın ve oda sıcaklığında bir süre bekletin.
 • Saç derinize 20 dakika boyunca masaj yaparak yağı yedirin.
 • Yağı, saçınızda yaklaşık 30 dakika boyunca bırakın.
 • Son olarak şampuan ile saçlarınız yıkayın.

Tersine Çevirme Yöntemi Tarifi:

 • Bir sandalyeye oturun ve başınızı aşağı doğru indirerek saçlarınızı tersine çevirin.
 • Saç derinize 5 dakika boyunca parmak uçlarınızla masaj yapın.
 • Saç derinizin ön, arka ve yanlarını dairesel hareketlerle ovun.

Saç Uçlarınızı Düzenli Olarak Kesin

Bu durum, ilk bakışta son derece sezgisel gelebilir. Ancak saçınızın sağlıklı bir şekilde gürleşmesini sağlamak çok önemlidir. Saçınızın uçları ayrıldığı zaman birbirlerine dolaşırlar ve sonuç olarak ölürler. Saçınızın küçük bir kısmını kesmek, saçınızı uzun vadede daha sağlıklı bir hale getirir.

Saç Kremi Kullanın

Birçoğumuz duş alırken saçımızı şampuanlıyoruz ve saçtaki kirleri, şampuan ile yıkamanın saçlarımız için çok iyi olduğunu düşünüyoruz. Ancak şampuan, saçlarımızı nemli tutmak için gerekli olan bütün doğal yağları alır. Saçlarımız, çok daha kuru ve zayıf bir hale gelir. Şampuan kullanımını haftada en fazla 2 defa olacak şekilde sınırlamak en doğru seçim olacaktır. Saçlarınızı yıkarken saç kremi kullanın. Saç kremi, saçınızdaki hasarlı parçacıkların onarılmasına ve güçlü kalmasına yardımcı olur.

Ayda Bir Defa Yumurta Maskesi Tedavisi Uygulayın

Yumurta, saç foliküllerini ciddi oranda güçlendirmeye yardımcı olan bol miktarda protein içerdiğinden dolayı saçlarınızın gürleşmesi hususunda çok yarar sağlar. Saç maskesindeki zengin nem, saçların kurumasını ve zayıflamasını önler.

Yumurta Maskesi Tarifi:

 • 1 adet yumurtayı bir kâsede kırın ve pürüzsüz hale gelene kadar çırpın.
 • 1 kaşık yoğurt ekleyin ve karışım, kremsi hale gelene kadar ile çırpın.
 • Islak olan saçlarınıza 20 dakika boyunca uygulayın.
 • Maskeyi durulamak için saçınızı yıkayın.

Saçlarınızı Çok Sıkı Bağlamayın

Saçları çok sıkı olacak şekilde bağlamayın. Zaman içerisinde bu durum, saçınıza yapısal verir ve bu meydana gelen hasar, saçların seyrekleşmesine neden olur.

Omega-3 Yağ Asitleri Alın

Omega-3 yağ asitleri, antienflamatuar özelliklere sahiptir. Saç dökülmesinin yaygın bir nedeni olan saç foliküllerinin iltihaplanmasını büyük oranda önler. Omega-3 yağ asitleri ayrıca, vücutta bulunan hücreleri korur ve saç derinizi sağlıklı tutar. Omega-3 yağ asitlerinin faydalarını elde etmek için haftada 2 defa somon, ringa balığı ya da hamsi gibi yağlı balıklar yiyin. Balık sevmiyorsanız balık yağı kapsülleri de alabilirsiniz.

Protein Desteği Alın

Proteinler, saçların temel yapı taşlarıdır. Yeterli oranda protein tüketmek, saçın yüksek bir değişim oranını korumak için oldukça önemlidir. Aksi halde saçlar, daha hızlı bir şekilde seyrelmeye başlayacak ve saç dökülmesini daha belirgin bir hale getireceksiniz. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve deniz ürünleri, iyi bir protein kaynaklarıdır. Ancak vejeteryansanız yeteri oranda protein elde etmek için fasulye ve fındık gibi besinler tüketebilirsiniz.

A ve C Vitaminleri Tüketimini Arttırın

C vitamini, saçlarınızın nemlendirilmesine yardımcı olur ve kırılmaya karşı korur. Antioksidan özelliği, saçlarınızı serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan da korur. A ve C vitaminleri, saç dokuları da dahil olmak üzere vücut dokularını korumak ve onarmaktan sorumludur. Yeşil yapraklı bitkiler, karaciğer, yumurta ve süt ürünleri gibi yiyecekler A vitamini açısından zengindir. Kivi, domates gibi taze meyve ve sebzelerden ise kolay bir şekilde C vitamini alabilirsiniz.

Daha Fazla Su İçin

Su içmek saç sağlığı için son derece önemlidir. Şiddetli dehidrasyon, saç gürleşmesini durdurur, saçları kurutur ve bu durumda ise kuru saçlar çok daha kolay bir şekilde kırılgan hale gelir. Yeteri oranda su içmek, saç hücrelerini sağlıklı tutar. Bu yüzden yeteri oranda su için.

Open chat